Máte radi poéziu? Čítajte blog Nejedna báseň
Ak si chcete na internete – okrem vážnych a neraz aj negatívnych správ – prečítať príjemné veci, všimnite si novinku.
Po štvrtkovom konzíliu sme opäť o krok bližšie k uvoľneniu hraničného režimu a obnoveniu cestovania, sľubuje štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.
„Zdá sa, že zo semaforu vypadne žltá a pribudne čierna. Diskusie sú v plnom prúde a na tomto sme sa už zhodli," napísal na sociálnej sieti.
Podľa štátneho tajomníka sa však „musíme ponáhľať pomaly" a minulé leto nám má byť výstrahou aj ponaučením. „Aj keď je už situácia u nás dobrá a u susedov sa zo dňa na deň zlepšuje, treba sa mať na pozore. Pretože problémy si vždy môžeme priviesť zo zahraničia".
Konzílium odborníkov odporúča, aby sme postupovali rozvážne krok za krokom. Panuje zhoda z konzília, aby sa na Slovensku znovu zaviedol tzv. cestovný semafor, pretože niektoré krajiny sú na tom veľmi dobre. Nie je vraj dôvod, aby sme všetky štáty „hádzali do jedného vreca".
„A taktiež sme sa zhodli, že by nebolo zlé zrušiť zákaz vycestovania za rekreáciou skôr, než spolu s koncom núdzového stavu, teda 28. mája. Toto skrátenie teda konzílium predbežne podporuje, hoci presný dátum zatiaľ nepadol. Stále je v hre aj možnosť, že by sa mohol uvoľniť už od 15. mája. Zároveň však platí, že všetkým sa ešte bude zaoberať pandemická komisia a napokon aj samotná vláda," potvrdil Klus.
Medzi „zelenými" krajinami by mali byť tie, kde je situácia v súvislosti so šírením koronavírusu najlepšia. Príchod na Slovensko by mohol byť aj bez karantény, alebo len s konkrétnym testovaním v určitých prípadoch.
Ďalej by sme mali pomyselné „červené" rizikovejšie krajiny, kde by však napr. zaočkovaní občania alebo tí, ktorí už prekonali ochorenie COVID-19 a ešte majú imunitu, nemuseli ísť do domáce karantény. Iba by sa nechali po návrate pretestovať.
Na konzíliu tiež diskutovali o zavedení tzv. čiernej kategórie. Zahŕňala by krajiny, kde sa vyskytuje najviac nebezpečných variantov vírusu. V tejto súvislosti sa spomínala Brazília, Južná Afrika či India.
„Tam by boli podmienky po návrate veľmi prísne, dokonca sa uvažuje aj o čiastkovom zavedení hotelovej karantény pre tých, verím že len pár, výnimočných navrátilcov z mimoriadne rizikových krajín," spresnil štátny tajomník.
Prioritný prístup máme podľa Martina Klusa k našim najbližším susedom. „Situáciu tam sledujeme doslova denne a čakáme na také zlepšenie, ktoré nám umožní uvoľniť režim s týmito krajinami. Je to pochopiteľné, pretože tisícky našich občanov dennodenne prechádzajú hranicami s Českom, Rakúskom či Poľskom a Maďarskom," potvrdil.
Konzílium odporúča, aby sme aj v tomto prípade pristupovali k uvoľňovaniu podľa aktuálnej epidemickej situácie. Naši susedia sú v súvislosti s pandemickou situáciou nateraz o čosi horšie ako my. To ale neznamená, že sa situácia o týždeň či o dva nezlepší.
„Osobne si veľmi želám, aby som mohol na desiatky mailov, ktoré od vás dostávam, začať odpovedať už len dobré správy. Chceli by sme, aby prvý štát, smerom ku ktorému sa opäť otvoríme, bol tak ako vlani Česko, prípadne Rakúsko, a potom ďalší naši susedia. Musíme však postupovať opatrne. Našťastie sa situácia zlepšuje, a tak verím, že od druhej polovice mája uvoľníme viaceré opatrenia," dodal Martin Klus.
Ak si chcete na internete – okrem vážnych a neraz aj negatívnych správ – prečítať príjemné veci, všimnite si novinku.