Kupujete okuliare v supermarkete, čistíte ich nasucho? Robíte chyby, upozorňuje optometristka

01.08.2024
Optometristka Lenka Petruchová. Zdroj: Alensa
Optometristka Lenka Petruchová. Zdroj: Alensa

Mnohí bez nich nemôžeme kvalitne žiť a dokonca vedia zvýrazniť našu identitu. Napriek tomu sa o ne nevieme správne starať.

Reč je o okuliaroch. Bežných dioptrických, ale aj slnečných či farebných.

„Mnohí ľudia si za krátky čas zničia okuliare aj vtedy, keď si ich nasucho čistia špeciálnou handričkou," upozorňuje v rozhovore pre Aktuality.sk optometristka Alensy Lenka PETRUCHOVÁ.

Bežne sú okuliare dostupné aj vo veľkých supermarketoch a ľudia si ich môžu vyskúšať priamo pri pultoch. Podľa odborníčky z optiky to však nie je v poriadku.

„Takéto okuliare nemávajú optický stred a nie je tam vhodný sklon pre oči. Prakticky sú fajn na dve minútky. Pokiaľ by ste v nich mali pozerať celý deň, nie sú vhodné. Ďalšia vec je, či vám tá dioptria sedí," uviedla.

„Veľa ľudí nemá rovnaké obidve oči. Výška ich dioptrií sa môže rôzniť. Je to špecifiká dioptria, a to sklíčko by malo byť centrované na optický stred – na zreničku. Aby obraz dosiahol na sietnicu. No a tieto ,jednorazovky' z obchodov nemajú nič také. Obraz sa im premietne mimo centra sietnice, čo pre oko nie je dobré," pokračovala.

Chyba so suchou handričkou

Mnohí ľudia si okuliare narýchlo utierajú suchou handričkou z optiky. A robia podľa expertky chybu.

„Ideálne je umývať si ich vždy pod tečúcou vodou. Je dobré ich prepláchnuť, aby sa hrubá špina v podobe kamienkov či prachu spláchla preč. Potom na ne môžete aplikovať špeciálny sprej, alebo ich pretrieť aj bavlnou či špeciálnou utierkou doutierať ich a doleštiť," hovorí Petruchová.

„Pokojne môžete na čistenie okuliarov použiť trochu saponátu s vodou, aby sa sklá napenili a odmastili. V optike máme ultrazvuk a okuliare vám vyčistíme aj týmto spôsobom," doplnila.

Tečúca voda

Existuje teórie, že človek si pod tečúcou vodou ničí okuliare. Opak je pravdou.

„Mnohí ľudia si za krátky čas zničia okuliare aj vtedy, keď si ich nasucho čistia špeciálnou handričkou. Ale na nej sa za pol roka nazbiera prach. Aj keď si na konci dňa dáte okuliare do svetla, zbadáte na nich, že sú zanesené prachom.V dobrom úmysle si ich nečistíte ale paradoxne poškodzujete. Čistenie nasucho môže poškodiť mikročastice a sklo aj vďaka tepla či chladu pracuje. Výsledkom je poškodenie," zdôraznila optometristka.

„Ďalšou vecou je, že v reťazcoch mávajú napustené jednorazové servítky, ktoré sú akoby na čistenie okuliarov. Nie sú však vhodné na plastové šošovky, ktoré sa dnes používajú. Tie sú vhodné na sklo. Veľmi silno môžu tie umelé poškodiť a naleptať," dodala.

Celý môj rozhovor s odborníčkou na okuliare si prečítate na Aktuality.sk >>>