Prečo mešká let? Vysvetľuje šéf slovenských cestoviek. Na vine nemusí byť vaše letisko
Meškanie letu vám môže poriadne pokaziť vašu vysnívanú dovolenku.
Pandémia vlani "vyhnala" pracovníkov letísk a tí si hľadali novú perspektívnejšiu prácu. Zahraničné letiská tak zostali na čas ochromené.
Situácia sa však zmenila k lepšiemu a slovenské letiská hlásia, že majú plný personál. Ak je aj letisko vybavené dostatočným počtom pracovníkov, stále to nemá vyhrané.
Lety a lietadlá však stále môžu meškať. Prečo sa tak deje? Odpovedá šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.
Neplánovaný prílet strojov
Problémy s meškaním môžu mať podľa jeho slov iné letiská než to vaše. A tak sa môže stať, že do cieľa letu môže neplánovane pristáť namiesto dvoch lietadiel šesť alebo štyri.
„Vznikne takzvané úzke hrdlo, na čo cieľové letisko nie je pripravené, lebo nemá toľko kapacít, aby sa mohlo zrazu postarať o veľa lietadiel. Takže všetko ide hladko, akurát sa môže stať, že na batožinu môžu ľudia čakať pol hodinu či 40 minút. Pasažieri sa potom pýtajú, čo sa deje, ale je to spôsobené týmto problémom," vysvetľoval pre Aktuality.sk.
„Nedávno som sa o tom rozprával aj s pánom riaditeľom bratislavského letiska a tiež som videl, ako vlani zišiel dole a pri takejto neočakávanej situácii si vyzliekol sako a išiel vyberať batožinu. Všetci sme ľudia," podotkol šéf SACKA.
Obavy pasažierov
Problémy s personálom podľa jeho slov stále trvajú a zamestnanci sa do cestovného ruchu vracajú sporadicky.
„Bol tam veľký útlom, keďže cestovný ruch bol cez covid logicky obmedzený ako prvý. Ale znovu sa rozbiehal ako posledný. A stále nad ním visí Damoklov meč. Preto sa čoraz viac ľudí utieka skôr k organizovanému cestovaniu a k cestovkám. Majú garančné záruky, pretože ak sa niečo stane, cestovka má zo zákona povinnosť vrátiť peniaze okamžite, alebo ak skrachuje, má poistenie proti insoloventnosti a o peniaze neprídu," hovorí.
Viac o meškaní letov sa dočítate v mojom článku na Aktuality.sk.