Pripravení na zmenu? Prichádza, kto prísť nemal - letný čas
V noci z dneška na zajtrajšok sa opäť odohrá jedna zmena času. Pretočíme často už len pomyselnú ručičku o hodinu dopredu, takže víkend bude o 60 minút kratší.
Komentár ekonóma Lukáša Kovandu
Takéto umelé skracovanie víkendu (a jeho umelé predlžovanie na jeseň) sa malo skončiť už vlani. Európski poslanci v roku 2019 podporili plán na zrušenie povinného striedania štandardného a letného času práve v roku 2021. Lenže členské štáty EÚ sa nedokázali dohodnúť, ako by mal nový "stály čas" vyzerať, či to bude dnešný "letný", alebo "zimný" čas. A potom diskusia uťala covidová pandémia
K zrušeniu striedania času už dávno malo dôjsť. Domnienka, že striedanie šetrí energiu, je v 21. storočí už mylná. Desiatky vedeckých článkov na danú tému sa zhodujú na jednom: priemerné úspory energie sú prakticky nulové. Naopak sa ukazuje, že v niektorých krajinách umelé posúvanie času spotrebu jasne zvyšuje.
Odhliadajúc od toho, že jarná zmena času spôsobuje mnohým ľuďom nielen nepohodlie, ale aj zdravotné problémy, ktoré vedú ako k nižšej pracovnej produktivite, tak k častejším infarktom a dopravným nehodám. Je dokázané, že striedanie času týmto spôsobom každý rok zabije desiatky ľudí. Letný čas má viac obetí ako napríklad kliešťová encefalitída.
Je teda naozaj najvyšší čas s umelým striedaním času v Európe prestať, rovnako ako to v posledných desaťročiach urobili desiatky krajín po celom svete. Samozrejme sa všetci nezhodnú, či po celý rok ponechať súčasný čas zimný alebo letný. Niekto bude chcieť, aby bolo večer dlhšie svetlo, iný zase, aby sa predtým rozodnievalo.
Náš „zimný" (teda pravý stredoeurópsky) čas je nastavený ideálne pre človeka, ktorý chodí spať o ôsmej večer a budí sa o štvrtej ráno. Polnoc nášho pravého času je stred obdobia tmy, a človek so spánkom centrovaným na polnoc teda najlepšie využije denné svetlo. Ale ruku na srdce, kto z nás chodí pravidelne spať o ôsmej hodine?
Pokiaľ ide typický Čech do postele o desiatej a budí sa o šiestej pravého času, bol by pre neho dokonca ideálny dvojitý letný čas, s ktorým už aj niektoré krajiny experimentovali. Samozrejme by to znamenalo, že v zime bude dopoludnia tma, ale v priemere za celý rok by bolo využitie denného svetla najlepšie. Každopádne súčasný systém umelého striedania je najhorší možný a mali by sme sa ho čo najrýchlejšie zbaviť.
Autor je člen českej Národnej ekonomickej rady vlády a hlavný ekonóm Trinity Bank.