Slovák preje za rok 32 kíl cukru. Jeho cena v posledných mesiacoch rastie

14.06.2021

Priemerný Slovák skonzumuje ročne 32 kíl cukru. Celková spotreba cukru a výrobkov z neho sa podľa Štatistického úradu SR dlhé roky držala na približne rovnakých hodnotách, avšak od roku 2018 sa začala mierne zvyšovať.

Foto: Mae Mu / Unsplash
Foto: Mae Mu / Unsplash

Komentár FinGo

Spotreba cukru a výrobkov z cukru sa podľa posledných údajov z roku 2019 zvýšila oproti predošlému roku o 0,5 kg, čo predstavuje zvýšenie o 1,6 %. V rámci výrobkov obsahujúcich cukor sa zvýšila spotreba kakaových výrobkov o 0,9 kg a naopak spotreba nečokoládových cukroviniek sa znížila o 0,2 kg.

Zo štátov strednej Európy vysokú spotrebu cukru na obyvateľa má Poľsko, a to viac ako 40 kg. V Nemecku bola spotreba takmer 35 kg, rovnako tak aj Česko a Rakúšan spotrebuje ročne 33 kilogramov cukru.

„Pod vyššiu spotrebu cukru na Slovensku sa podpisuje aj vyššia spotreba sladených nealkoholických nápojov. Ich spotreba sa u nás za posledných 20 rokov strojnásobila, zo 42 litrov na obyvateľa v roku 1998 až na aktuálnych 112 litrov. Sladené nápoje podľa odhadov pritom obsahujú v priemere päť až sedem kociek cukru na jeden pohár. Nakoľko vlani sme mali prevažnú časť roka zatvorené prevádzky verejného stravovania, očakávame, že sa to podpíše aj pod mierne nižšiu spotrebu sladených nápojov. Tie si totiž do značnej miery doprajeme najmä v reštauráciách či iných stravovacích podnikoch," povedala Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk.

Náklady na zdravotnú starostlivosť

Problémom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pri vyššej konzumácii cukru sú následné vyššie náklady na zdravotnú starostlivosť v krajine. Vyššia konzumácia cukru totiž v mnohých prípadoch končí obezitou, a tá slovenské zdravotníctvo zaťažuje ročne sumou od 90 do 250 miliónov eur.

Ekonomické odhady však rátajú aj s nepriamymi nákladmi na liečbu pridružených ochorení, ktoré môžu náklady na zdravotnú starostlivosť predražiť o ďalších 220 miliónov eur, čo po konečnom spočítaní predstavuje 20 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť v krajine.

Spotreba cukru u nás síce rastie, avšak rastie aj jeho cena. "Cena cukru na svetových komoditných trhoch už niekoľko týždňov rastie, postupne sa to prejavuje aj na pultoch slovenských obchodov. Kilogram kryštálového cukru sa predáva v obchodoch za priemernú cenu 0,74 eur. Atakovať by však mohla hodnotu z roku 2017, kedy sa dostala na úroveň 0,86 eur. Dôvodom nárastu ceny cukru sú obavy z horších úrod v Európskej únii, Rusku a Thajsku," doplnila Buchláková.

O raste cien hovorí aj OSN

Rast cien potvrdzuje vo svojej správe aj Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).Index cien potravín FAO, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, v máji rástlo 12-sty mesiac po sebe a bol najvyšší od roku 2011. Práve index cien cukru sa zvýšil o 6,8 %.

Niekdajší najväčší producent cukrovej trstiny, Brazília, teraz vyrába najmenej cukru v histórii. Tamojšie cukrovary sa totiž po poklese cien pred tromi rokmi rozhodli prejsť na výnosnejšie surovinu, bioetanol.

V produkcii cukrovej trstiny na tom nie je dobre ani Thajsko, ktoré práve zápasí so suchom. Očakáva sa, že jeho výroba klesne o 28 percent na deväťročné minimum. Pritom práve Thajsko je najdôležitejším dovozcom produktu pre Indonéziu. So zlým počasím, ktoré bránia produkcii cukru, sa potyká aj Severná Amerika a India.

Národné jedlo? Taký zemiakový šalát ti na sviatok, Vianoce či Veľkú noc urobia takmer všade na Slovensku.