Slovenská sporiteľňa upravuje úrokové sadzby hypoték

25.03.2022

Najväčšia slovenská banka mení od 1. apríla 2022 výšku úrokov úverov na bývanie.

Foto: dedinsky.sk
Foto: dedinsky.sk

Tlačová správa Slovenskej sporiteľne

Dôvodom je vývoj na medzibankovom trhu, keď cena dlhodobých zdrojov stúpa. Sporiteľňa upravuje sadzbu pri štyroch fixáciách, možnosť získať úver na bývanie od 0,79 % ročne však zostáva.

„Úpravou sadzieb reagujeme na situáciu na trhu. Ide o mierne zvýšenie, úroky sú stále pomerne nízke a priaznivé. Kto chce dnes riešiť vlastné bývania, stále má šancu dostať sa k lacnému financovaniu. Na druhej strane však treba dodať, že ak sa situáciu na trhu zásadnejšie nezmení, nejde o posledné zvyšovanie cien v tomto roku. A dnes nič nenaznačuje, že by sa vývoj mohol otočiť a že by ceny peňazí začali opäť klesať," vysvetľuje Juraj Barta, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne, ktorý je zodpovedný za retailové bankovníctvo.

Ako sa zmenia úrokové sadzby úveru na bývanie od Slovenskej sporiteľne?
1-ročný fix: bez zmeny od 0,79 % p.a.
3-ročný fix: od 1,09 % p.a. (predtým 0,89 %)
5-ročný fix: od 1,19 % p.a. (0,89 %)
10-ročný fix: od 1,69 % p.a. (1,49 %)
15-ročný fix: od 2,09 % p.a. (1,69 %)

Úrokové sadzby platné od 1.4.2022 po zohľadnení zvýhodnenia v rámci programu

Výhodný súčet

V najbližších mesiacoch sa dá očakávať ďalší rast sadzieb, je preto výhodnejšie voliť dlhšie dobe fixácie.

„Sadzby komerčných bánk na hypotéky sa odvíjajú od medzibankových trhových sadzieb, a tie reagujú rastom na stúpajúcu infláciu po celom svete. Centrálne banky v stredoeurópskom regióne sa už dávnejšie snažia tlmiť inflačné očakávania zvyšovaním sadzieb. Tento týždeň sa pridala aj americká centrálna banka Fed, ktorá po 3 rokoch prvý krát zvýšila svoje sadzby o štvrť bodu a tento rok očakáva ďalších 6 zvýšení úrokov. Európska centrálna banka zrejme nezostane bokom, aj keď rozsah zvýšenia sadzieb bude v eurozóne určite menší. Ekonomické riziká z vojny na Ukrajine sú pre európsky kontinent samozrejme väčšie ako v USA, aj jadrová inflácia (inflácia očistená o ceny potravín a energií) je u nás zatiaľ nižšia ako v USA, takže potreba tlmiť infláciu je tu menšia," dodáva Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.