Sú dovolenky mnohých Slovákov ohrozené? Letecká spoločnosť vyslala pre meškania kontroverzný odkaz

04.07.2024
Meškanie letov. Ilustračné foto. Zdroj: dedline.sk
Meškanie letov. Ilustračné foto. Zdroj: dedline.sk

Cestujete lietadlom v týchto dňoch k moru? Asi budete potrebovať železné nervy. Meškanie letov priznávajú slovenské letiská, ale aj frekventovaná Viedeň či Praha.

Na pohode čakateľom dovolenky nepridala ani česká letecká spoločnosť Smartwings.

„Situácia je komplikovaná na všetkých letiskách v Európe. Nedá sa povedať, že u niekoho viac, u niekoho menej. Vypuklejšia situácia je v Turecku. Hovorí sa o ňom viac, keďže tam dovolenkuje množstvo Slovákov, a táto krajina je najobľúbenejšou destináciou organizovaného cestovného ruchu zo Slovenska. Letí tam najviac lietadiel, a preto najviac problémov vnímame kvôli Turecku," povedal v Markíze šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Roman Berkes.

Problému s meškaniami podľa jeho slov nepomohla ani česká letecká spoločnosť Smartwings, ktorú si do Turecka vo veľkom zazmluvňujú naše cestovky.

„Vzhľadom na silnú reguláciu vzdušného priestoru zo strany Európskej organizácie pre bezpečnosť letovej prevádzky (Eurocontrol) dochádza v súčasnosti pri nadpriemernom množstve letov k meškaniam, ktoré sú mimo našej kontroly," uviedla pred pár dňami k meškaniam hovorkyňa Smartwings Vladimíra Dufková.

„Ak Eurocontrol nepristúpi k urýchlenej náprave v riadení európskeho vzdušného priestoru a nevyrieši s tureckými dispečermi správne riadenie lietadiel v tureckom vzdušnom priestore tak, aby nedochádzalo k zbytočným meškaniam a zdržiavaniu lietadiel pred pristátím alebo dokonca nútenému presmerovaniu lietadiel na náhradné letiská, budeme musieť zrušiť niektoré alebo všetky lety do Antalye v Turecku," vyhlásila.

„Keby to urobili, kto s nimi podpíše zmluvu?

 Reakcie od Smartwings označil Berkes za nešťastné vyjadrenia.

„Letecké spoločnosti majú svoje pravidelné lety a tie si organizujú. Potom sú tu aj charterové lety a tie sú dohodnuté na základe zmlúv medzi cestovkou a leteckou spoločnosťou. Lety sú zároveň spravidla dopredu vyplatené a v takomto prípade je zrušenie komplikované. Potom sa pýtam, pokiaľ by niečo také letecká spoločnosť urobila, s ktorou cestnou spoločnosťou na svete chce podpísať v budúcnosti zmluvu? Alebo ktorý klient si kúpi letenku od spoločnosti, ktorá takto zruší lety? Dúfam, že nič v budúcnosti nehrozí," komentoval.

Napätá situácia na letiskách je podľa jeho slov ešte aj toto leto spôsobená v dôsledku pandemickej situácie.

„Paradoxné je, že v čase pandémie bolo cestovanie obmedzené a rozbiehalo sa pozvoľna. Ľudia však cestovať chcú. Cestuje sa viac a veľa a letiská začínajú byť pod väčším tlakom. Sme práve v období začiatku letných prázdnin a práve vtedy mieni mnoho ľudí okamžite vycestovať. Organizovaný i individuálny cestovných ruch narazí a takýchto problémov je obrovské množstvo," pokračoval šéf SACKA.

Cestovateľov upozorňuje, aby sa na meškanie lietadiel psychicky pripravili, keďže mobilizácia nielen slovenských dovolenkárov je v týchto dňoch na vrchole. 

„Bude to trvať ešte najbližšie dva týždne," zdôraznil Berkes.

Meškania v Bratislave i v Košiciach

Ako sú na tom slovenské letiská? 

Hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Demovičová pre Aktuality.sk uviedla, že v utorok zaznamenali sedem príletov z tureckej Antalye a osem odletov do Antalye v Turecku – štyri lety z Antalye prileteli načas a tri prílety meškali v dĺžke od pol hodiny do dvoch hodín.

Väčšina meškaní, ktoré evidujú na letisku v Košiach, je približne na úrovni jednej hodiny, referoval nám manažér Juraj Toth.

Celý článok o meškaniach si prečítate v mojom článku na Aktuality.sk >>>